Vítáme Vás v klubu maminek ze Štěpánkovic, občanském sdružení Modrý mráček

Červenec 2015

Chata Melč 2015

16. července 2015 v 11:22 PŘÍSPĚVKYChata na konci světa potřetí

Zdá se to být jako včera, když jsme s partou mamin vyrazili poprvé s dětmi na chatu ,která je ukrytá v lesích. Čas neúprosně letí a tak dneska máme za sebou už třetí rok, kdy jsme strávili příjemný týden na tomto krásném místě.
Jako děti jsme s rodiči také jezdili každé léto na chatu. Sice nás bylo daleko méně (jezdili jsme vždycky tři rodiny), ale zato do poměrně spartánštějších podmínek. Na chatě nám netekla voda, tatínci museli každé ráno s barelem pro vodu k nedalekému prameni, a na elektřinu tam fungovaly pouze žárovky. O toaletě, kterou byla kadibudka v lese, ani nemluvě. Byly to ale nejkrásnější dovolené, na které jsme se těšili celý rok a dodnes všichni na ně rádi vzpomínáme.
Tam, kde jezdíme s další generací dnes my, jsou už všechny výdobytky moderní doby. Pro naše děti je to, že v okolí není žádný obchod, mobil nemá signál a okolo se pasou krávy, stejné, jako pro nás tehdejší podmínky bez vody a splachovací toalety.
Letos, protože nám dětičky už zase trošku povyrostly, jsme se rozhodly, že jim dáme větší prostor pro vlastní seberealizaci. Naplánovali jsme sice tento týden jako pirátský, ale všechno, co s tím souvisí, si musely děti samy vyrobit. Od stavby lodě začínaje, po vymýšlení kostýmů konče. Děcka zapojila svoji fantazii a z kuchyně nám začalo mizet náčiní - poklice na hrnec se proměnila v kormidlo, z dílny se ztrácely násady na hrábě, ale vlajka měla svůj stožár a tak dále. Samozřejmě, že mapu k nalezení pokladu vyrobily maminy, ale najít si ho musely už děti samy. Někomu se to může zdát úsměvné, ale dnešní děti již zdaleka nejsou tak samostatné, jako jme byli my. Ze začátku měly velký problém s orientací na mapě, ale jakmile pochopily, jak mapu nasměrovat podle kompasu a vyčíst z ní jednotlivé záchytné body, šlo jim to jako po másle. Vidět štěstí a hrdost v jejich očích, jakmile to samy dokázaly, bylo k nezaplacení.
Je pravda, že i pro nás maminy byla tím pádem letošní chata více odpočinková. Já myslím, že si to taky zasloužíme. To, že jsme se sešli taková perfektní parta je super nejen pro nás, ale především pro naše děti a jsem za to moc ráda.
Snad se ve zdraví sejdeme i příští rok, možná přivítáme mezi sebou i někoho nového a vyrazíme vstříc dalšímu příjemně strávenému týdnu, aby i naše děti měly na co v dospělosti vzpomínat.

Chata Melč 2015