Vítáme Vás v klubu maminek ze Štěpánkovic, občanském sdružení Modrý mráček

Říjen 2018

Dlabání dýní

15. října 2018 v 10:45 | Hanka Karasová |  PROBĚHLÉ AKCE

Helloweenská dýně

Podzim máme v naší kultuře spjat především se svátky "Všech zesnulých", přesto se v posledních letech stále
více setkáváme s prvky, které jsou spojeny spíše s americkým Helloweenem. Helloween se stává stále oblíbenějším především pro menší děti, a to i přesto, že jej nemáme spojený s množstvím sladkostí jako v Americe, ale především díky špetce strachu, která jej doprovází pod rouškou tmy a množstvím světel - ať už z luceren, lampionových průvodů, podzimních ohňů, hřbitovních svíček, nebo z helloweenských dýní.
Vyřezat si takovou dýni jsme si vyzkoušeli i s několika našimi kamarády a nemůžu říct, že by se to dalo sfouknout za pár minut, jak jsme si původně mysleli. Vyčistit dýni a zbavit ji semínek byla brnkačka, zejména když většinu dětí bavilo hrabat se v jejich "útrobách". Což se však nedalo říci o našich mladých dámách, které se spíše štítily zašpinit si své něžné ručky. Vybrat motiv řezby či popustit uzdu své fantazii také nebylo těžké, jen přenést své představy na vydlabanou dýni - to už byl oříšek. Všechny děti byly moc šikovné, jen je třeba přiznat, že práci s ostrým nožem musely dozorovat maminky, případně to zcela vzaly do svých rukou. Naštěstí lékárnička zůstala neotevřená. Výsledky stály za to. Naše cíle byly splněny - příjemně strávené odpoledne a vchody našich domů ozdobené vlastnoručními originálními kousky.
A kdo ví, třeba se nám v příštím roce podaří uspořádat "dlabání dýní" pro více dětí, třeba jako přípravu na již tradiční akci "Světýlka".
Hanka Karasová